0 Comments

Prilikom demontaže se gume skidaju a prilikom montaže gume stavljaju na felnu. Ovaj postupak se uglavnom vrši u vulkanizerskim radnjama a može Vam ih pružiti i mobilni vulkanizer na adresi na kojoj Vi želite ili je neophodno.

Kada se gume montiraju obavezno se moraju i balansirati. Gume koje nisu balansirane su poput nekog aparata bele tehnike koji nije iznivelisan. 

Štetni Uticaji Vožnje sa Nebalansiranim Gumama

Gume kada se ne balansiraju imaju različite mase po stranama na istoj osovini i točak može da se pomera gore dole. Vibriranje koje se u tom slučaju javlja prenosi se na celo vozilo, volan i ručicu menjača 

  • Točkovi mogu da skaču i udaraju i naprave dodatnu štetu na vozilu.
  • Ukoliko se gume ne balansiraju propadaju ležajevi, amortizeri i ostali delovi na koje se vozilo oslanja.
  • Ukoliko se vibriranje i posle balansiranja nastavlja to ukazuje na krivu felnu ili oštećenu gumu.
  • Balansiranje je obavezno na sva 4 točka.

Šta Predstavlja Postupak Balansiranja Guma?

U postupku balansiranja vrši se ravnomerna raspodela težine gume i svih ostalih delova koji su u sklopu osovine. Ukoliko je težina neravnomerno raspoređena dovodi do veoma neprijatnih vibracija koji utiču na kvalitet vožnje, ubrzavaju habanje guma i štete amortizerima i ležajevima točka. 

Kod mnogih tipova guma postoje minimalne nepravilnosti u raspodeli težine i to prema načinu konstruisanja. I kod potpuno novih savršenih modela guma obavezno je balansiranje kako bi došlo do stabilne i udobne vožnje.

Sam postupak smatra se ključnim za sigurnu i udobnu vožnju a ujedno se produžava i vek trajanja guma. Kada se težina gume sa svim njenim delovima koji se nalaze oko osovine ravnomerno rasporedi smanjuje se trošenje guma, povećava preciznost pri upravljanju i izbegava i najmanje vibriranje koje može biti veoma neprijatno.

Zašto je Važno da Gume Budu Balansirane?

  • Udobna vožnja

Sa neravnomernom težinom u točkovima javljuju se vibracije i sa povećanjem brzine one postaju još jače. Nelagodan osećaj se javlja kako vozaču tako i ostalim osobama u vozilu. Balansiranje je u ovom slučaju najvažnije i jedino rešenje koje će Vas dovesti do mirne i udobne vožnje.

  • Sigurna Vožnja

Neuravnotežene gume dovode do smanjenog kontakta gume i samog puta. Time vozilo postaje nestabilno i povećava se rizik od nezgoda naročito pri većoj brzini.

  • Dugotrajnost Guma

Izostanak balansiranja dovodi do neravnomernog trošenja guma koje se vrlo brzo mogu uništititi do te mere da više nisu za upotrebu. Balansiranje je zbog toga veoma važno kako bi gume imale ravnotežu i kako bi se smanjilo neujednačeno habanje. Samim tim će i gume duže trajati.

  • Potrošnja Goriva

Balansiranje guma utiče i na njihovu ekonomičnost i efikasnost. Neravnoteža izaziva povećanje potrošnje goriva. Sa balansiranim gumama efikasnost vožnje je optimalna.

Kada je Obavezno Balansiranje Guma?

  • Nakon kupovine novih guma balansiranje je obavezno kako biste bili sigurni u pravilan rad točkova od prvog dana korišćenja guma.
  • Kada popravljate neku od guma, menjate ceo set ili vršite zamenu felni balansiranje vraća točkove u prvobitno stanje.
  • Ukoliko ste primetili neprijatno lupanje ili vibriranje u vožnji najviše na volanu ili menjaču to može ukazati na potrebu za balansiranjem guma.
  • Kada rotirate gume da bi se ravnomerno trošile potrebno je proveriti i da li je neophodno balansiranje. Ukoliko jeste obavezno to i uradite.

Balansiranje Guma u Koracima:

Za proces balansiranja guma neophodne su specijalizovane mašine uz pomoć kojih će se prezicno odrediti neravnoteža u gumama.

  • U prvom koraku je neophodno skinuti sve točkove sa vozila. Kada se taj postupak završi gume se pripremaju za stavljanje na mašinu za balansiranje. Potrebno je svaku gumu posebno i detaljno analizirati kako bi se utvrdila težina i uspostavila ravnoteža.
  • U drugom koraku meri se ravnoteža i utvrđuje koji deo točka iziskuje balansiranje. Na specijalnoj mašini dolazi do tačnog detektovanja razlike u težini i na tom mestu se postavljaju tegići.
  • Tegovi za balansiranje su malih dimenzija i služe za ujednačavanje težine u točku. Ubacivanje tegova se vrši u spoljašnjem ili unutrašnjem rubu felne u zavisnosti od potrebe. Sa ovim tegovima postiže se ravnoteža.
  • Dodatne provere se vrše rotiranjem točkova kako bi se utvrdila ravnoteža ili eventualno dodao još koji teg na pojedina mesta.
  • Vraćanje točkova na vozilo se vrši kada je postupak balansiranja uspešno završen. Na kraju ostaje da se šrafovi dobro zategnu i vozilo je spremno za vožnju.

Vrste Balansiranja Guma

  • Kod standardnih tipova guma vrši se statističko balansiranje korišćenjem težinskih tegova koji rešavaju neravnotežu.
  • Specifični tipovi guma koji u postupku balansiranja moraju imati i proces za težinsku i radijalnu nepravilnost.  Ova metoda je preciznija i preporučljiva za vozila koja se brže kreću. 

Zaključak

Kompletan postupak montaže, demontaže guma, balansiranja, centriranja trapa utiče na stepen udobne i sigurne vožnje. Gume su jedan od najvažnijih delova vozila i svaki proces koji se njime bavi mora biti detaljan i precizan. Pravilnim održavanjem se smanjuje trošenje guma i produžava njihov vek trajanja. 

Gume treba balansirati bez obzira da li su nove ili menjate zimske za letnje i obrnuto. Ovo spada u redovno održavanje kompletnog vozila.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts