Gume su najvažniji deo automobila ali su ujedno i potrošni materijal. Svakodnevnom vožnjom se one troše i habaju ali postoje i načini kako se mogu sačuvati od brzog habanja.
Pored sistema za kočenje gume spadaju u najvažniju bezbedonosnu komponentu na automobilu. Da biste osigurali bezbednost Vas i ostalih učesnika u saobraćaju važno je da održavate ceo kočioni sistem i gume i pratite njihovo habanje.
Gazišni sloj je najveća veza gume i puta i prilagođen je težini vozila. Ukoliko primetite da se gume neravnomerno habaju to je znak da je smanjen stepen prijanjanja gazišnog sloja na put i da se automatski smanjuje i kontrola upravljanja i kvalitet kočenja.
Faktori Koji Utiču na Brzu Potrošnju Guma
- Stil vožnje
- Loš pritisak u gumama
- Izostavljanje centriranja i reglaže trapa
- Neadekvatna guma za trenutne vremenske uslove
Uticaj Neadekvatne Vožnje
Sa agresivnom vožnjom, konstantnim naglim startovima i kočenjima ne možete očekivati da će gume dugo izdržati toliki pritisak. Ovo su faktori koji najviše utiču na trošenje guma.
Težina vozila je drugi presudan faktor za brzo habanje guma i to je najviše prisutno kod kamiona i teretnih vozila. Putnički automobili i motocikli su znatno lakši i na gume njihova težina nema veliki uticaj što se habanja tiče.
Pritisak Vazduha u Gumama
Sa nedovoljno napumpanim gumama ne možete pravilno ni upravljati ni kočiti bez obzira na svu elektroniku koju automobil poseduje. S druge strane ovakvim gumama se automatski skraćuje vek trajanja. Sa preterano naduvanim gumama auto može vrlo lako da prokliza a da ne pominjemo mogućnost eksplodiranja guma.
Savetuje se provera pritiska u gumama što češće a obavezno pre nego što krenete na duži put.
- Gume koje nisu propisno naduvane se brže habaju.
- Gazišni sloj zbog ovog propusta se više troši na spoljnoj ivici a većim trenjem se šteti kompletna struktura gume.
- Manji pritisak dovodi do deformisanja gume jer nema adekvatnog prijanjanja na put.
- Upravljanje vozilom kao i performanse vožnje su ozbiljno ugrožene zbog lošeg pritiska u gumama.
- Nagla kočenja i skretanja mogu biti rizična i dovesti Vas u kritičnu situaciju kada Vam ne može pomoći elektronski sistem.
- Sa previsokim pritiskom vožnja ne može biti udobna.
- Loš pritisak u pneumaticima pored toga što dovodi do bržeg habanja gume, povećava i potrošnju goriva.
Savet
- Pritisak u gumama merite sat, dva nakon vožnje, kada su gume hladne jer su tokom vožnje zagrejane i pritisak je veći.
- Pre svakog dužeg puta gume obavezno proverite kod vulkanizera.
Centriranje Trapa i Balansiranje Guma
Oba postupka utiču na dugotrajnost guma i njihove performanse u vožnji. Ukoliko bilo koji od ovih postupaka izostavite može doći do oštećenja guma i dodatnih troškova.
- Balansiranje guma je važno za odnos težine između gume i felne i ono mora biti ujednačeno. Masa koja je neravnomerno raspoređena dovodi do rušenja ravnoteže.
- U samom postupku balansiranja važno je uspostaviti ravnotežu između točka i mase a kao rezultat dobijamo optimalnu rotaciju.
Svaka montaža i demontaža dovodi do disbalansa u ravnoteži i neujednačenosti točka pa iz tog razloga je balansiranje guma obavezno. Neravnotežom i vibracijama koje se javljaju narušava se udobnost vožnje i ubrzava habanje gume odnosno gazišnog sloja.
- U postupku centriranja podešavaju se točkovi. Ovaj složeni zahvat se vrši po specifikaciji proizvođača i takođe sprečava neujednačeno trošenje gume i produžava im vek trajanja.
Loše centrirani točkovi pored toga što ubrzavaju trošenje guma povećavaju i potrošnju goriva a mogu i da vuku u neku stranu što se oseti u vožnji na pravcu.
Svaki udarac u ivičnjak ili rupu na putu remeti centrirane točkove i zahtevaju ispravku.
Savet
Uz redovan servis i održavanje ubacite i pregled guma i istrošenosti.
Korišćenje Sezonskih Guma
Ukoliko imate i zimske i letnje gume i na vreme vršite zamenu na taj način štedite gume i produžavate im vek trajanja.
Ako biste zimske gume vozili u letnjem periodu one će se više trošiti i neće davati maksimalne performanse. Isto tako sa letnjom gumom možete prouzrokovati niz nezgoda u toku zimskog perioda i sa vožnjom po putevima gde ima snega, leda, šuta i soli.
Da li se Više Troše Prednje ili Zadnje Gume?
Za rešavanje ove dileme treba uključiti mnoge faktore a prvenstveno tip vozila, stil vožnje i puteve kojima vozilo prolazi.
- Kod vozila koja imaju prednji pogon uglavnom se brže habaju prednje gume. Na njima je veće opterećenje i sila kočenja. U većini slučajeva se češće i menjaju prednje gume.
- Na vozilu koje ima zadnju vuču znatno više se troše zadnje gume.
Razlika između trošenja prednjih i zadnjih guma je uočljivija kod vozila sa prednjom vučom.
Vozila koja imaju pogon na sva 4 točka imaju ravnomerno trošenje guma.
Na Koji Način Ujednačiti Trošenje Guma?
Da bi se gume ravnomerno trošile neophodno ih je redovno rotirati. Menjanjem pozicije gume produžavate vek trajanja.
Preporuka je da se rotacija vrši na otprilike pređenih 5 do 10 hiljada kilometara što zavisi i od proizvođača guma, stila vožnje i sl. Gumama se u tom slučaju ne menja samo mesto već i smer rotiranja i ovim postupkom se povećava sigurnost tokom vožnje. Gume koje se troše ravnomerno pružaju veću stabilnost i kočenje je efikasnije.