Za ličnu bezbednost kao i svih ostalih putnika u vozilu i drugih učesnika u saobraćaju od ključne važnosti je ispravnost pneumatika na Vašem vozilu.
Od pritiska u gumama pored Vaše sigurnosti zavisi i potrošnja goriva kao i habanje.
Gume su izrađene od materijala koji je porozan i nakon izvesnog vremena u gumama slabi pritisak. Do smanjenog pritiska dolazi i zbog temperature vazduha.
Savet je da se naročito u zimskom periodu pritisak u gumama proverava češće a pred odlazak na put ili bilo koju dužu vožnju pod obavezno.
- Preporučena vrednost za pumpanje gume je između 1.9 i 2.3 bara i često se dešava da je u prednjim manja vrednost a na zadnjim veća. U pojedinim vanrednim situacijama pritisak vazduha u gumama može biti i veći od navedenih brojki.
- U niskoprofilnim sportskim gumama vrednost dostiže između 2.4 i 2.8 bara. U ovom slučaju gume su spremne za otvorenu, bržu vožnju i omogućena im je bolja stabilnost.
- Za gradsku vožnju ovoliko naduvane gume nisu preporučljive jer može doći do oštećenja trapa u vožnji preko rupa i sl.
Kako Ustanoviti Koji je Odgovarajući Pritisak za Vaše Gume?
Tačnu informaciju o odgovarajućem pritisku za Vaše gume možete potražiti u samom vozilu. Nalepnica na kojoj je to označeno uglavnom se nalazi na poklopcu za gorivo, pod haubom na unutrašnjoj strani vrata od vozača ili unutar kasete.
Nalepnica ili priručnik objašnjava 2 različita pritiska u gumama
- Kada je vozilo prazno
- Kada je vozilo pod teretom
Preporučeni Pritisak Vazduha u Gumama
Na nalepnici u automobilu su preporučeni parametri za pritisak u gumama prema
- Dimenzijama guma
- Maksimalnom opterećenju za gume
- Hladnoj gumi (pre same vožnje)
Pritisak se može razlikovati u prednjim i zadnjim gumama. Gume nisu označene preporučenom vrednosti pritiska već maksimalnom koja je dozvoljena.
Na Koji Način Možete Proveriti Pritisak?
U toku vožnje se gume greju i tada je pritisak u njima povećan te iz tog razloga je najbolje da proveravate nakon što se auto i gume ohlade ili pre same vožnje.
Pritisak u gumama proveravate korišćenjem manometra ili standardne opreme za gume na putu koje imaju benzinske pumpe.
Provera Guma
- Odvrnete kapicu na ventilu i stavite manometar.
- Na manometru pročitate pritisak.
- Napravite poređenje sa pritiskom koji je preporučen na nalepnici.
- Ukoliko je manji od preporučenog dopumpajte gumu, ako je veći ispustite malo vazduha tako što ćete pritisnuti iglicu ventila.
- Kada na manometru vidite da je pritisak zadovoljavajući sklonite ga i zavrnite kapicu na ventilu.
Ispravnost Ventila i Kvalitet Kapica
Provera ventila s vremena na vreme je preporučljiva jer oni mogu da se oštete ili iskrive i vazduh će ispuštati na tom mestu. Prilikom zamene guma zamenite i ventile i na taj način osigurajte kvalitet i sprečite često ispuštanje guma. Kapice na ventilu se smatraju primarnom zaštitom i sprečavaju ulazak prljavštine i prašine.
Negativan Uticaj Lošeg Pritiska u Gumama
- Povećana potrošnja goriva
- Smanjen intenzitet kočenja
- Ugrožavanje bezbednosti u toku vožnje
Kada upravljate vozilom sa nepravilnim pritiskom u gumama sama vožnja Vam je drugačija, osećaj kada skrećete, kočite i sl. Pored svega ovoga gume se tom prilikom neravnomerno i brže troše.
Mekana ili Tvrda Guma
- Mekana guma previše naleže na asfalt i nije bezbedna pritom može doći i do oštećenja felne u ovom slučaju ukoliko sa ovakvom gumom slučajno upadnete u rupu ili slično oštećenje na putu. Možete je takođe oštetiti i prilikom penjanja na ivičnjak i sl.
- Guma koja je napumpana više nego što je potrebno ne dodiruje pravilno asfalt jer je najveći pritisak na središnjem delu koji će se ujedno najviše i trošiti. Sa lošim prijanjanjem gume smanjuje se i bezbednost, stabilnost i udobnost same vožnje.
Značaj Odgovarajućeg Pritiska u Gumama
U svojstvu kvaliteta amortizacije, smanjene potrošnje goriva i produženja veka trajanja guma najvažnije je da Vaše vozilo ima kvalitetne i propisno napumpane gume.
Shodno tome i pridavanju još više na značaju bezbednosti u saobraćaju, u svim vozilima od 2014. godine ugrađeni su senzori koji prate pritisak u gumama. U slučaju da vozilo nije opremljeno ovim senzorom može se naknadno ugraditi. Postoji još jedan način kako da kontrolišete pritisak a to su kapice na ventilima koje imaju senzore i upozoravaju na smanjenje pritiska.
Veza Između Automobila i Pneumatika
Točkovi su jedina dodirna tačka između automobila i puta i najvažnija karika za bezbednu vožnju. Bez obzira koliko je vozač iskusan i vešt i automobil opremljen bezbednosnim sistemima, ukoliko gume nisu dobre i pritisak u njima zadovoljavajući vožnja ne može biti u potpunosti bezbedna.
Saveti za Bezbednu Vožnju
Savetuje se svim, naročito nemarnim vozačima da redovno kontrolišu pritisak u gumama jer one imaju najveći uticaj na bezbednu vožnju. Guma koja nema dovoljno preporučenu šaru kako se popularno naziva “ćelava” guma nije jedina opasnost u vožnji već i guma koja nije naduvana po propisima.
Odgovarajući pritisak u gumama pruža preciznije reakcije na svaki pokret volana, skretanje u krivini kao i svaki drugi manevar.
Novopečenim vozačima posebno želimo da skrenemo pažnju na proveru guma pre svake vožnje.
Senzori Koji Upozaravaju na Slab Pritisak u Gumama
Noviji automobili kao što smo već pomenuli imaju ugrađene senzore koji Vas upozoravaju na smanjen pritisak u gumama i ukazuju Vam da vožnja u tom slučaju nije bezbedna. Senzori imaju visoko bezbedonosnu ulogu i mogu sprečiti nepotrebno habanje gume kao i povećanu potrošnju goriva koja nastaje usled slabog pritiska vazduha u gumama.